Memurun ve emeklinin temmuz zammı ne olacak?

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon ve toplu sözleşme çerçevesinde memur ve emeklilerin Temmuz zammıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yalçın’a göre, enflasyonun yüksek seviyelerde seyretmesi zammın büyüklüğünü etkileyebilir.

Memur ve Memur Emeklileri: Yılın ilk dört ayındaki enflasyon farkı yüzde 3.23 olarak gerçekleşti. Yalçın’a göre, enflasyon farkının 6 ay sonunda yüzde 10’a ulaşması bekleniyor. Toplu sözleşmede belirlenen zam oranıyla birlikte memur ve memur emeklisinin Temmuz zammının yüzde 20’ye ulaşması öngörülüyor.

İşçi ve Bağkur Emeklileri: İşçi ve Bağkur emeklileri de Temmuz ayındaki zam oranlarını bekliyor. Yılın ilk 4 ayında enflasyon yüzde 18.72 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası’nın nisan ayı tahminlerine göre, Mayıs ve Haziran enflasyonu eklendiğinde ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25’e ulaşabilir. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de benzer bir oranda zam yapılması bekleniyor.

Ali Yalçın, enflasyonun kontrol altına alınmasının önemine vurgu yaparak, yüksek enflasyonun aslında alım gücünü düşürdüğünü belirtti. Bu nedenle, zammın yüksek oranlara ulaşmasının yanı sıra enflasyonun düşürülmesinin de önemli olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x