STK’ler Danimarka’ya dava hazırlığında: ‘İsrail’e silah ihracatına son verin’

Bir grup sivil toplum kuruluşu, İsrail’e yapılan silah ihracatına son verilmesi talebiyle Danimarka devletine dava açmaya hazırlanıyor. Kuruluşlar, silahların İsrail’in Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’ndeki Filistinli sivillere yönelik ciddi suçlar işlemek üzere kullanılabileceği endişesini dile getirdi.

‘BEŞ AYDIR SOYKIRIM UYARISINDA BULUNUYORUZ’

Reuters’ın aktardığına göre, Uluslararası Af Örgütü Danimarka, Oxfam Danimarka, MS Action Aid ve Filistinli insan hakları örgütü El Hak, ortak bir açıklama yaparak, Danimarka’nın silah ve askeri ekipman satışına onay veren Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Polis’e dava açacaklarını duyurdu. STK’lerin açıklamasına göre, dava, önümüzdeki üç hafta içinde açılacak.

Hollanda’da bir mahkeme, şubat ayında, F-35’lerin Gazze’de uluslararası hukuku ihlal edecek şekilde kullanılma endişesi üzerine, uçak parçalarının İsrail’e satılmasını durdurma kararı almıştı. STK’ler Danimarka’da da benzer bir adım için harekete geçti. Davacı olacağını açıklayan kuruluşlardan MS Action’ın Genel Sekreteri Tim Whyte, “Beş aydır Gazze’de olası bir soykırımdan bahsediyoruz. Ancak, siyasilerin eyleme geçtiğini görmedik” dedi.

GAZZE’DE CAN KAYBI 31 BİN 184’E YÜKSELDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı da İsrail’in 158 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bugün yaptığı açıklamada İsrail güçlerinin son 24 saatte Gazze Şeridi’nde 72 Filistinliyi daha öldürdüğünü, Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısının 31 bin 184’e yükseldiğini aktardı. Sağlık Bakanlığı, son saldırılarda İsrail güçlerinin 129 Filistinliyi daha yaraladığını, Gazze Şeridi’nde toplam yaralı sayısının da 72 bin 889’a ulaştığını bildirdi. İsrail ordusunun öldürdüğü Filistinlilerin yüzde 72’sinin kadın ve çocuk olduğunu vurgulayan Bakanlık, açlık ve susuzluktan ölenlerin sayısının da 27 olduğuna dikkati çekti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x